Dr. Ismet Bušatlic: Nakon zahvale Onome kome sva hvala pripada i salavata na onoga na koga Allah i meleki salavate donose, a vjernicima se to propisuje, zahvaljujem Redakciji koja na svojim horizontima vidi Fakultet islamskih nauka u Sarajevu, njegove rezultate prati i godine broji. Za ovaj razgovor prigodni bilo je od mene precih po položaju i zvanju, iskusnijih po stažu i zaslužnijih po radu, sa kojima bi, siguran sam, on bio sadržajniji i ugodniji. No, kako ste, sticajem okolnosti, mene za sabesjednika (pri)dobili, time ste svoje citaoce pred moju sliku FIN-a doveli, te cu ja pokušati da im je opišem.
Temeljac organiziranom, institucionalnom i stepenovanom islamskom obrazovanju na ovim prostorima udaren je sa prvom džamijom u Hodidjedu prije 1455. godine i drugim mjestima kasnije, a ucvršcen osnivanjem prve zavije na Bembaši 1462. godine i drugih tekija i hanikaha docnije. Izgradnja Ajas-begove muallimhane 1478. (i drugih preko hiljadu), Firuz-begove 1506. i Gazi Husrev-begove medrese 1537. godine (i drugih preko stotinu) vidljivo su obilježili povijesne etape razvoja jednog sistema obrazovanja do izrastanja u univerzu – pretecu sarajevske današnje. Specijalizaciju su nudili instituti (buq´e), daru-l-Kur’an, daru-l-hadis i druge akademije. Dok Europa, 1878. godine, nije umiješala svoje prste i nasilno razdvojila i samovoljno imenovala sve što je njeno “znanstvenim” i “naprednim”, a sve što je naše “vjerskim” i “zaostalim”.
Danas, cetvrt stoljeca kasnije, Fakultet islamskih nauka u Sarajevu ima: dodiplomski cetverogodišnji studij sa dva odsjeka (teološki i pedagoški), koji je u jubilarnoj godini upisalo cetiri stotine redovnih i vanrednih studenata i studentica; treci stepen (sedam specijalizacija) sa preko osamdeset postdiplomaca u tri generacije; preko dvije stotine mladica i djevojaka koje se ponose njegovom diplomom; trinaest kandidata koji su postigli stepen magistra i cetvericu koji su odbranili doktorate.
Fakultet islamskih nauka nalazi se u procesu reformi koje ce, ako Allah, dž.š, da, biti dovršene tokom 2003. godine. Koja su ocekivanja u vezi s tim?
Dr. Ismet Bušatlic: Jedinstveno je mišljenje da je FIN-u mjesto u sastavu univerziteta. Pitanje je samo: Hocemo li prerasti u vlastiti univerzitet ili se ukljuciti u postojeci? Mislim da to nije više politicko vec administrativno pitanje. Zavisi, pored ostalog, i od toga da li ce se postojeci Univerzitet u Sarajevu raslojiti ili ce se dodatno centralizirati naše visoko obrazovanje. Pricekajmo ishod zapocetih reformi. Za nas je najvažnije da organizacijom, kvalitetom studija, standardima i kriterijem u svim segmentima zadovoljimo savremene zahtjeve u obrazovanju, a po tome, na izvjestan nacin, vec smo u Univerzitetu. Kad to kažem mislim prije svega na slijedece cinjenice: u naša Pravila pretocili smo sve relevantne propise, Zakona o visokom obrazovanju i normativnih akata Univerziteta u Sarajevu; naš profesor, dr. Jusuf Ramic clan je Senata; druge kolege clanovi su (i predsjednici) upravnih odbora nekih fakulteta, kao što i u našem imamo njihove profesore; skoro sa svim fakultetima Univerziteta u Sarajevu imamo vec ostvaren neki oblik uzajamne saradnje; u izvodenju nastave na našem dodiplomskom i postdiplomskom studiju ucestvuju profesori Filozofskog, Pravnog, Fakulteta politickih nauka, Fakulteta kriminalistickih nauka, Likovne akademije i obratno; isti je slucaj sa komisijama za odbranu magistarskih i doktorskih disertacija gdje možemo dodati i Muzicku akademiju. Sve navedeno cijeni i prihvata kantonalna vlast koja nas, istina ne ravnopravno kao druge fakultete, materijalno podržava.
Dr. Ismet Bušatlic: Rastuci broj muslimana u Evropi prati i rast njihovih vjerskih potreba i zahtjeva. Mada ujedinjene, zemlje Evropske zajednice pojedinacno rješavaju ovo pitanje. Najdalje su u tome otišle Austrija, Belgija, Hrvatska i Španija, zvanicno priznavši islam, što ce, nadam se, uskoro uciniti Njemacka, Holandija, Francuska, Danska, Švedska, a potom i druge zemlje. Potrebe za islamskim obrazovanjanjem u Evropi ne mogu ostaviti FIN po strani. To je izazov na koji on svojim intelektualnim potencijalima, bar donekle, i sada može odgovoriti, ali i prilika za koju se treba dodatno osposobiti. Prvi korak, po meni, bio bi da se FIN adekvatno predstavi u pojedinim zemljama i obrazovnim institucijama. Da svijet zna cime raspolažemo i na koje zahtjeve realno možemo odgovoriti.
Dr. Ismet Bušatlic: Islam je objavljen covjecanstvu, a time i Evropi. Prvi evropski vladar koji je pokazao interes za ucenje islama bio je vizantijski car Heraklo, kada je primio pismo posljednjeg Allahova poslanika. Islam se, u punom svom sjaju, predstavio Evropljanima vec pocetkom VIII stoljeca na Pirinejskome poluotoku, no oni nisu bili spremni na to. Jaz je bio nepremostiv: s jedne strane oni koji su se tahretili, s druge oni koji se nisu ni umivali. Slicno je bilo, nešto kasnije, i na Apeninskom poluotoku. Balkan je tada preživljavao svojih sedam mršavih stoljeca, a kada su minula, samo neki mali narodi (npr. Albanci i Bošnjaci) iskoristili su svoju veliku šansu. Veci narodi nisu imali snage da pobijede mržnju koja im je zamagljivala um. U islamu su vidjeli samo antikrsta.
Danas postoje samo dvije tacke mogucega dodira islama i Zapada: prva, dijalog ljudski, religijski i znanstveni, za koji je svaki onaj ko se humanim bicem cuti i, druga, sukob civilizacija za što je svaki onaj u cijem tijelu animalna narav cuci. U prvo FIN može uložiti pamet, mudrost, razboritost, uvažavanje drugog i lijepu rijec, a drugog dovu: Bože! uputi ih, jer ne znaju!
Dr. Ismet Bušatlic: Evropa je, uz sve ono što je u njoj dobro, napredno i lijepo, ocito još uvijek na nekim svojim dijelovima maligna, genocidna i barbarska. Stoga je u našem “slucaju” vidimo neodlucnu, neprincipijelnu i zbunjenu. Po prvi put je otvoreno morala priznati cinjenicu da smo “mi” na pravoj strani, a “njeni” na suprotnoj. Otuda pokušaji da se krivica bar raspodijeli.
Dr. Ismet Bušatlic: Islam na Balkanu i islam na Pirinejskom poluotoku nisu bili savremenici i nece, inša-Allah, dijeliti istu sudbinu. Istina, sa razlicitom vrstom progona muslimani se u Evropi susrecu i danas, a i pokrštavanja još uvijek ima. Nije li posljednjoj tragediji Bošnjaka, pored ostalog, prethodilo Tudmanovo kumovanje preobracenoj djeci?! No, svaki narod ima svoju vlastitu sudbinu, a islam buducnost. Naše je da to dokažemo.
Dr. Ismet Bušatlic: Od pojave islama do danas muslimane nazivaju svakakvim imenima. Rijetko pravim. Bili su saraceni, jišmaeliti, agarjani, mauri, muhamedanci, islamci… To jasno govori da su nas željeli prikazati/pokazati ne onakvim kakvi jesmo, vec kakve su nas trebali za metu. I danas smo svjedoci da oni najmocniji i najglasniji nemaju hrabrosti da stvari nazovu pravim imenom. Za ono što uradi Izraelac traži se rijec i opravdanje, a za ono što uradi Palestinac - osuda i sankcija. Papir o zaštiti Srebrenice završio je u korpi za smece, papir protiv jedne islamske zemlje podigne avione prije nego što je i potpisan. Laž i hipokrizija i u demokraciji caruju.
Dr. Ismet Bušatlic: Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini, usudujem se reci, nije na vrijeme shvatila ulogu i znacaj medija. Prisjetimo se da je prvo glasilo pokrenula tek 1933. godine. Naravno, tom institucionalnom kašnjenju prethodili su pojedinacni i grupni pokušaji. No, to nije isto. Periodicnih publikacija koje izdaje sada ima nekoliko, a svaka od njih je prica za sebe i više je odraz ljudi koji je ureduju nego sistema koji bi iza nje trebao da stoji. Mediji su poput vode i vatre: potreba i sila jesu, ali se i osiliti mogu.